Kontakt
Urząd Miasta Krakowa
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Wielopole 17A , 31–072 Kraków
pl en

Dziedzictwo a jakość życia – konkurs na film o Krakowie dla mieszkańców

Zespół Kraków Heritage
24.04.2023
Dziedzictwo a jakość życia – konkurs na film o Krakowie dla mieszkańców Dziedzictwo a jakość życia – konkurs na film o Krakowie dla mieszkańców
Zapraszamy do udziału w konkursie na krótki film organizowanym przez Organizację Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC).

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) ogłosiła 7. edycję konkursu na krótki film o miastach światowego dziedzictwa. Jest on organizowany w dwóch grupach wiekowych: dla młodzieży w wieku od 14 do 17 lat oraz od 18 do 21 lat. Na zwycięzców czeka prestiż i atrakcyjne nagrody! Zgłoszenia trwają do 17 maja.

W tym roku Kraków świętuje 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kilka dni temu, rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Nowa Huta została uznana za Pomnik Historii, jako miejsce o szczególnym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturalnego.

Zarówno jubileusz, jak i to ważne wyróżnienie są okazją do przyjrzenia się zmianom, jakie zaszły w Krakowie przez ostatnie pół wieku oraz do refleksji nad kierunkiem rozwoju, w jakim zmierza. Warto też zastanowić się nad tym, co wpis na listę UNESCO i inne formy wyróżnienia cennych obiektów i obszarów historycznych oznaczają dla tych miejsc.

Na jakość życia mieszkańców miast światowego dziedzictwa składa się wiele czynników. To chociażby turystyka, która jeśli pozostaje niezrównoważona wpływa na wyludnianie się historycznych centrów miast. Zmienia się dynamika codziennego funkcjonowania, rosną czynsze, zanika działalność lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników, gasną tradycje, składające się na dziedzictwo niematerialne.

Jak żyje się dzisiejszym krakowianom? W którym sektorze (sektorach) – transporcie, obszarach zielonych czy szeroko rozumianych usługach – można wprowadzić ulepszenia? Jakie projekty mogłyby zostać opracowane, by poprawić jakość życia w naszym mieście?

Weźmy komórkę, kamerę czy tablet i idźmy „w miasto”, żeby podzielić się swoim spojrzeniem na nasz Kraków. Pokażmy także przykłady i propozycje pokazujące takie elementy dziedzictwa w naszym mieście, które trwają, nabierając nowych znaczeń i stanowiąc o jakości życia mieszkańców. Szukajmy ich nie tylko w centrum Krakowa, ale także w innych jego rejonach, jak chociażby w Nowej Hucie i Mogile.

Konkurs jest organizowany w dwóch etapach: lokalnym i międzynarodowym. Organizatorem etapu lokalnego jest Urząd Miasta Krakowa – Biuro Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta, a międzynarodowego – Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa.

CO TRZEBA ZROBIĆ?
  • Nakręć – samemu lub z grupą przyjaciół – 5-minutowy film o Krakowie odnoszący się do tytułowego tematu
  • Do 17 maja 2023 roku dostarcz go do Urzędu Miasta Krakowa

Zwycięzcy etapu lokalnego w każdej kategorii wiekowej, otrzymają nagrodę rzeczową ufundowaną przez Prezydenta Krakowa, a ich filmy – zgłoszone przez Urząd Miasta Krakowa – będą walczyć w konkursie międzynarodowym, prezentując nasze miasto.

W etapie międzynarodowym konkursu, którego organizatorem jest OWHC, przewidziano 2 nagrody główne: 1500 dolarów kanadyjskich (w kategorii wiekowej 14-17 lat) oraz 3000 dolarów kanadyjskich (w kategorii wiekowej 18-21 lat). Filmy nagrodzone w konkursie międzynarodowym zostaną zaprezentowane prezydentom miast historycznych z całego świata w czasie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego OWHC, a ich autorzy mogą liczyć na cenne nagrody.

Więcej informacji w komunikacie na stronie www.krakow.pl

Aktualności
Nasi Wielcy. Spotkanie o Marianie Korneckim i ochronie architektury drewnianej w Małopolsce

Nasi Wielcy. Spotkanie o Marianie Korneckim i ochronie architektury drewnianej w Małopolsce

Zespół Kraków Heritage
11.04.2024
Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci dra Mariana Korneckiego (1924-2001), wybitnego znawcy sztuki, obrońcy i popularyzatora architektury drewnianej. Odbędzie się ono 22 kwietnia 2024 (poniedziałek) o godz. 18.00 w Sali im. prof. Karoliny Lanckorońskiej w siedzibie Instytutu Historii Sztuki UJ (ul. Grodzka 53). Spotkanie wzbogaci projekcja fragmentów nieznanych szerszej publiczności, archiwalnych filmów.
Uroczysty pochód profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Uroczysty pochód profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Zespół Kraków Heritage
13.02.2024
Uroczysty pochód profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego inaugurujący rok akademicki został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To kolejny, po szopkarstwie krakowskim, koronce klockowej, pochodzie Lajkonika i polskich tańcach narodowych wpis ze stolicy Małopolski – a także dowód na siłę i żywotność krakowskich tradycji.
Niewidzialni bohaterowie. Spotkanie o prof. Januszu Bogdanowskim

Niewidzialni bohaterowie. Spotkanie o prof. Januszu Bogdanowskim

Zespół Kraków Heritage
31.10.2023
Z pewną dozą fantazji można powiedzieć, że gdyby nie on, Osiedle Podwawelskie powstałoby na Błoniach, a kolejne forty Twierdzy Kraków zamiast rewitalizacji poddawane byłyby rozbiórkom. Miasto Kraków i krakowski oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków zapraszają na spotkanie, którego bohaterem będzie wybitny architekt krajobrazu, inicjator ochrony fortów Twierdzy Kraków i współtwórca koncepcji jurajskich parków krajobrazowych, prof. Janusz Bogdanowski.
Widzę Cię, Krakowie!

Widzę Cię, Krakowie!

Zespół Kraków Heritage
05.10.2023
Z okazji przypadającej w tym roku 45. Rocznicy wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Miasto Kraków we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury przygotowało wyjątkową, dwujęzyczną publikację, w której w rolę „zbiorowego narratora” wcielili się specjaliści/tki i pasjonaci/tki zajmujący się dziedzictwem miasta pod Wawelem.
Kraków upamiętnia twórcę „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”

Kraków upamiętnia twórcę „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”

Zespół Kraków Heritage
13.09.2023
Życiorys Mariana Dąbrowskiego (1878-1958) mógłby być tematem na niejeden film. 27 września pod Pałacem Prasy odbędzie się uroczystość jego upamiętnienia.
Przyszłość przeszłości. Jak Kraków świętuje 45-lecie wpisu na Listę UNESCO?

Przyszłość przeszłości. Jak Kraków świętuje 45-lecie wpisu na Listę UNESCO?

Krzysztof Żwirski
25.08.2023
45. rocznica wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to dobra okazja, żeby pokazać długą drogę, jaką miasto przeszło od 1978 roku. A także – odpowiedzieć na pytanie: czy dzisiejszy Kraków stać na równie ambitny pomysł na siebie, jak niemal pół wieku temu?
Miasto pisane na nowo, czyli o Krakowskim Szlaku Modernizmu

Miasto pisane na nowo, czyli o Krakowskim Szlaku Modernizmu

Krzysztof Żwirski
26.06.2023
„Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku” można rozumieć jako zaproszenie do odkrywania „własnego” Krakowa. Tego spoza turystycznych folderów, w którym toczy się faktycznie codzienne życie jego mieszkańców.
Konserwacja Ołtarza Wita Stwosza z Nagrodą Europa Nostra 2023!

Konserwacja Ołtarza Wita Stwosza z Nagrodą Europa Nostra 2023!

Zespół Kraków Heritage
13.06.2023
Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły dzisiaj laureatów Europejskiej Nagrody Dziedzictwa / Nagrody Europa Nostra 2023. W tym roku 30 wyjątkowych dokonań na polu dziedzictwa z łącznie 21 państw zostało uhonorowanych tym najwyższym europejskim wyróżnieniem. Wśród tegorocznych laureatów w kategorii Konserwacja znalazł się Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie.
Kraków

Nie, to nie jest wszystko, co da się powiedzieć o Krakowie. Dziedzictwo to zbiór otwarty – to my wypełniamy je znaczeniami!

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat