Kontakt
Urząd Miasta Krakowa
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Wielopole 17A , 31–072 Kraków
pl en

Dziedzictwo a jakość życia – konkurs na film o Krakowie dla mieszkańców

Zespół Kraków Heritage
24.04.2023
Dziedzictwo a jakość życia – konkurs na film o Krakowie dla mieszkańców Dziedzictwo a jakość życia – konkurs na film o Krakowie dla mieszkańców
Zapraszamy do udziału w konkursie na krótki film organizowanym przez Organizację Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC).

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) ogłosiła 7. edycję konkursu na krótki film o miastach światowego dziedzictwa. Jest on organizowany w dwóch grupach wiekowych: dla młodzieży w wieku od 14 do 17 lat oraz od 18 do 21 lat. Na zwycięzców czeka prestiż i atrakcyjne nagrody! Zgłoszenia trwają do 17 maja.

W tym roku Kraków świętuje 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kilka dni temu, rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Nowa Huta została uznana za Pomnik Historii, jako miejsce o szczególnym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturalnego.

Zarówno jubileusz, jak i to ważne wyróżnienie są okazją do przyjrzenia się zmianom, jakie zaszły w Krakowie przez ostatnie pół wieku oraz do refleksji nad kierunkiem rozwoju, w jakim zmierza. Warto też zastanowić się nad tym, co wpis na listę UNESCO i inne formy wyróżnienia cennych obiektów i obszarów historycznych oznaczają dla tych miejsc.

Na jakość życia mieszkańców miast światowego dziedzictwa składa się wiele czynników. To chociażby turystyka, która jeśli pozostaje niezrównoważona wpływa na wyludnianie się historycznych centrów miast. Zmienia się dynamika codziennego funkcjonowania, rosną czynsze, zanika działalność lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników, gasną tradycje, składające się na dziedzictwo niematerialne.

Jak żyje się dzisiejszym krakowianom? W którym sektorze (sektorach) – transporcie, obszarach zielonych czy szeroko rozumianych usługach – można wprowadzić ulepszenia? Jakie projekty mogłyby zostać opracowane, by poprawić jakość życia w naszym mieście?

Weźmy komórkę, kamerę czy tablet i idźmy „w miasto”, żeby podzielić się swoim spojrzeniem na nasz Kraków. Pokażmy także przykłady i propozycje pokazujące takie elementy dziedzictwa w naszym mieście, które trwają, nabierając nowych znaczeń i stanowiąc o jakości życia mieszkańców. Szukajmy ich nie tylko w centrum Krakowa, ale także w innych jego rejonach, jak chociażby w Nowej Hucie i Mogile.

Konkurs jest organizowany w dwóch etapach: lokalnym i międzynarodowym. Organizatorem etapu lokalnego jest Urząd Miasta Krakowa – Biuro Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta, a międzynarodowego – Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa.

CO TRZEBA ZROBIĆ?
  • Nakręć – samemu lub z grupą przyjaciół – 5-minutowy film o Krakowie odnoszący się do tytułowego tematu
  • Do 17 maja 2023 roku dostarcz go do Urzędu Miasta Krakowa

Zwycięzcy etapu lokalnego w każdej kategorii wiekowej, otrzymają nagrodę rzeczową ufundowaną przez Prezydenta Krakowa, a ich filmy – zgłoszone przez Urząd Miasta Krakowa – będą walczyć w konkursie międzynarodowym, prezentując nasze miasto.

W etapie międzynarodowym konkursu, którego organizatorem jest OWHC, przewidziano 2 nagrody główne: 1500 dolarów kanadyjskich (w kategorii wiekowej 14-17 lat) oraz 3000 dolarów kanadyjskich (w kategorii wiekowej 18-21 lat). Filmy nagrodzone w konkursie międzynarodowym zostaną zaprezentowane prezydentom miast historycznych z całego świata w czasie posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego OWHC, a ich autorzy mogą liczyć na cenne nagrody.

Więcej informacji w komunikacie na stronie www.krakow.pl

Kraków

Nie, to nie jest wszystko, co da się powiedzieć o Krakowie. Dziedzictwo to zbiór otwarty – to my wypełniamy je znaczeniami!

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Możesz zmienić ustawienia dotyczące plików cookie w dowolnym momencie, a także dowiedzieć się więcej na ich temat