Widzę Cię, Krakowie!
„Zamiast dyplomu dla Krakowa postanowiliśmy sporządzić notatnik myśli miasta światowego dziedzictwa. To może być zaczyn do dyskusji między ekspertami, urzędnikami i mieszkańcami. Albo sposób na podzielenie się krakowskim doświadczeniem z innymi – w kraju i na świecie”.
Z okazji przypadającej w tym roku 45. Rocznicy wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Miasto Kraków we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury przygotowało wyjątkową, dwujęzyczną publikację, w której w rolę „zbiorowego narratora” wcielili się specjaliści/tki i pasjonaci/tki zajmujący się dziedzictwem miasta pod Wawelem.
Publikacja powstała w oparciu o serię debat przeprowadzonych wiosną 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury. Tematyka rozmów była tak szeroka, jak problematyka dziedzictwa w Krakowie – od wspomnienia czasów, w których zaniedbany Kraków schyłkowego PRL-u został uznany w słynnej książce Koniec historii Francisa Fukuyamy za jedną z czterech (obok Czarnobyla) najgorszych tragedii wywołanych przez system totalitarny, po współczesne zagadnienia związane z turystyfikacją, odpływem mieszkańców z centrum i ratowaniem jego autentycznego charakteru.
Niezwykłym efektem tego tekstu jest przełożenie głosów kilkunastu uczestników dyskusji w Kamienicy pod Kruki na jedną, zbiorową narrację, w której odnajdzie się wielu krakowian i krakowianek. To głos inny niż w typowych, oficjalnych publikacjach – kluczący, pytający, czasem krytyczny, ale niezmiennie poszukujący pomysłów na przyszłość Krakowa w oparciu o jego dziedzictwo. Intrygujące ilustracje do tekstu na podstawie autorskich wycinanek przygotowała uznana krakowska graficzka, Ula Palusińska.
Na kolejnych stronach broszury dowiemy się m.in. tego, co ma straż miejska do dziedzictwa lub co wynika z faktu, że Kraków świętuje Wielkanoc dwukrotnie. Poznamy od zaplecza współczesne wyzwania związane z ochroną historycznego krajobrazu miejskiego i poszerzaniem świadomości tego czym jest dziedzictwo o kolejne zjawiska. Tekst jest też przystępnym wprowadzeniem w problematykę ochrony zabytków i zagadnienia konserwatorskie.
Broszura dostępna jest przy zakupie wejściówek na wystawy stałe na Zamku Królewskim na Wawelu, w Pałacu Krzysztofory, w Międzynarodowym Centrum Kultury i w wybranych punktach sieci Info Kraków. W formie elektronicznej udostępniamy ją tutaj.