Wywiad z prof. Krzysztofem K. Pawłowskim
W 2023 roku Kraków świętował 45-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji przygotowaliśmy obszerny wywiad z prof. Krzysztofem K. Pawłowskim – jednym z głównych architektów tego historycznego wydarzenia z 1978 roku, które określiło przyszłość Krakowa jako miasta opierającego swój rozwój na dziedzictwie. Jak narodziła się myśl, by wpisem na Listę objąć cały zespół historycznego centrum, a nie tylko najważniejsze zabytki? Jak zmienił się Kraków od tamtego czasu?
Rozmowę prowadziła dr inż. Katarzyna Piotrowska – Zastępczyni Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Prof. Krzysztof Kazimierz Pawłowski (ur. 1934, Warszawa) jest jednym z najbardziej zasłużonych polskich konserwatorów. Od kilkudziesięciu lat aktywnie działa na rzecz ochrony zabytków w Polsce i na świecie. W prace Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO był zaangażowany już od 1977 roku, kiedy stał się jego wiceprezesem. Był członkiem polskiej delegacji, która w 1978 roku zgłosiła historyczne centrum Krakowa do wpisania na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis Krakowa wraz z sąsiednią Kopalnią Soli w Wieliczce umożliwił powstanie społecznego ruchu na rzecz ochrony zabytków i był jednym z ważniejszych punktów zwrotnych w XX-wiecznej historii miasta.
W 1999 roku prof. Pawłowski pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków, a od 1999 do 2001 roku był doradcą premiera ds. dziedzictwa narodowego. W latach 1993 – 2003 był prezesem Polskiego Komitetu ICOMOS, w którym działał od 1972 roku. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. nagrody im. prof. Jana Zachwatowicza, której ustanowienia był inicjatorem czy nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. Otrzymał też Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal SARP Bene Merentibus i francuski Order Sztuki i Literatury. W 2023 roku odznaczony wyróżnieniem „Honoris Gratia” za zasługi dla Krakowa.
Rozmowę z prof. Krzysztofem K. Pawłowskim nagrano w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Wideo zrealizowało studio Filmonion na zlecenie Muzeum Krakowa.