Jeśli zapytać losową próbę respondentów o to czym dla nich jest „dziedzictwo kulturowe”, w odpowiedzi najprawdopodobniej usłyszymy całe bogactwo różnorodnych „definicji” i reakcji. Ich treść z pewnością będzie zależała również od tego, na ile nasz rozmówca interesuje się tematyką i – co ważniejsze – w jakim stopniu jest ona istotna na tle doświadczenia zawodowego, potrzeb i oczekiwań życiowych osoby, z którą rozmawiamy. Profesor na wydziale historii sztuki z pewnością udzieli zupełnie innej odpowiedzi niż kwiaciarka, od pokoleń sprzedająca kwiaty na jednym z miejskich rynków, placów i skwerów. Pierwsza z odpowiedzi prawdopodobnie będzie próbą holistycznego ujęcia zagadnienia, druga oprze się przede wszystkim o doświadczenie i emocje płynące z wieloletniego, bezpośredniego kontaktu z ludźmi…którzy chcą komuś podarować bukiet kwiatów.

Dziedzictwo kulturowe: jedno wyrażenie, wiele definicji

Dziedzictwo kulturowe to niewątpliwie zapis ewolucyjnego DNA miejsca i społeczności – w historycznym ujęciu również całej cywilizacji. W dobie globalnej komunikacji, bezprecedensowej dynamiki i łatwości z jaką przemierzamy dziś najdalsze zakamarki naszej planety, dziedzictwo kulturowe wpływa również na cały szereg społeczno-gospodarczych zmiennych. Miliony stanowisk pracy i niezliczone zawody wykonywane na całym świecie są z nim ściśle powiązane. Z punktu widzenia np. właściciela restauracji w centrum Krakowa, Pragi, Budapesztu, Rygi czy Lublany, dość oczywistym jest, że popularność lokalu gastronomicznego jest bardzo mocno powiązana z położeniem możliwie najbliżej historycznego centrum miasta.

Pieniądze to nie wszystko

Analogicznie, silne globalne marki biznesowe w coraz większym stopniu chcą być kojarzone z miejscami i przestrzeniami mogącymi się pochwalić unikatowymi (co najmniej w skali państwa) walorami. Jest tak również dlatego, że ich pracownicy – oprócz wysokiej płacy, korporacyjnych przywilejów i nowoczesnych przestrzeni biurowych – szczególnie cenią sobie zalety życia w mieście kojarzonym z wysoką jakością życia, dostępnością szerokiej oferty kulturalnej, kulinarnej, rozrywkowej i festiwalowej – nie wspominając o zapleczu w postaci urzędów, instytucji i szkół międzynarodowych, wreszcie uczelni prowadzących anglojęzyczne kierunki studiów i specjalizacje.

Z punktu widzenia pracodawców i inwestorów, tzw. kapitał ludzki miasta jest dziś niezwykle istotnym kryterium decyzyjnym przy wyborze nowej lokalizacji firmy, oddziału lub biura. Pracowników spełniających najwyższe kwalifikacje znajduje się dziś w miastach, które – oprócz możliwości dla biznesu – stwarzają także przestrzeń ciągłego rozwoju i w bardzo szerokim słowa znaczeniu “motywują” swoich mieszkańców i gości do dbania o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Od 2010 roku, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie wydaje dwujęzyczny kwartalnik Herito. Od ponad 9 lat zatem, ta znakomita publikacja zabiera swoich czytelników w fascynujące podróże po światowym dziedzictwie kulturowym, koncentrując szczególną uwagę na Regionie Europy Środkowej. W redakcji pracują ludzie, dla których prowadzenie badań w dziedzinie kultury oraz naturalna ciekawość i fascynacja kulturą to chleb powszedni.

Zanim w kolejnych publikacjach wejdziemy głębiej w zagadnienia dotyczące wyzwań dla dziedzictwa kulturowego i turystyki, chcielibyśmy się podzielić z Państwem wywiadem z Agatą Wąsowską-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, zatytułowanym Przeszłość spotyka się z przyszłością. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Dziedzictwo to Ty!

Nie pytaj co Twoje miasto może zrobić dla Ciebie! Pytaj co Ty możesz zrobić dla Twojego miasta! Przenosząc słynny cytat J.F. Kennedyego na płaszczyznę tematu, o którym rozmawiamy, w dzisiejszym świecie, pod wieloma względami zmierzającym do standaryzacji, uniwersalizacji i “turystyfikacji”, pytanie o to, na ile i w jaki sposób utożsamiamy się z miejscem, w którym żyjemy i pracujemy na co dzień, staje się jeszcze bardziej istotne.

Na niecałe dwa miesiące przed jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce w tym roku (15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC), pragniemy przybliżyć Państwu część spośród licznych wyzwań i zagadnień, nad którymi będą w Krakowie obradować prezydenci miast, eksperci i pasjonaci światowego dziedzictwa kulturowego z całego świata – w sumie ponad 400 delegatów z 300 miast i 5 kontynentów.

…więcej niż tysiąc słów!

Na koniec, zostawiamy Państwa z tą krótką filmową miniaturą, serdecznie zachęcając do lektury naszego bloga. Na jego łamach przybliżymy Państwu również przebieg samego Kongresu, w dniach 2-5 czerwca, oraz opowiemy o tym co organizatorzy przygotowali z myślą o Mieszkańcach i Gościach przebywających w tych dniach w Krakowie.

Znajdą nas Państwo również na wszystkich najważniejszych platformach społecznościowych, m.in. Facebook, Twitter, Instagram.