Wytyczne do zarządzania historycznym centrum Krakowa
W roku obchodów 45. rocznicy wpisu Kraków wypracował „Plan Zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla Historycznego Centrum Krakowa” i podjął prace nad dokumentem strategicznym obejmującym wytyczne do skutecznego zarządzania historycznym obszarem na lata 2023–2035. Tym właśnie jest niniejszy dokument, który ma za zadanie zoperacjonalizować realizację zadań w obszarze dziedzictwa, integrując jednostki miejskie, wyspecjalizowane agendy publiczne, instytucje kultury oraz sektor organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz wspólnego celu, jakim jest zachowanie i rozwój MŚD i ochrona WUW (wyjątkowej uniwersalnej wartości), której jest ono nośnikiem.
„Wytyczne do zarządzania historycznym centrum Krakowa, miejscem światowego dziedzictwa UNESCO na lata 2023-2035” mają z założenia wielowymiarowy charakter. Jest to zapis planowanego kierunku działań miasta, które będzie w stanie zmierzyć się ze wskazanymi wyżej wyzwaniami i zrealizować najważniejsze stawiane przed nim cele. Według przyjętych założeń, Kraków ma być unikatowym miejscem dbającym o swoje zabytki, zbudowanym w oparciu o bogatą tradycję, ale też otwartym na rozwój i podążającym z duchem czasu. Wykorzystując dziedzictwo o znaczeniu światowym, Kraków chce tworzyć warunki rozwoju dla różnych grup społecznych, budować możliwości kształtowania silnej lokalnej tożsamości oraz aktywnie włączać się w międzynarodowy dialog. Niniejsze Wytyczne opierają się na zasadzie partnerstwa oraz uważności na potrzeby mieszkańców.
Wytyczne powstały na zlecenie Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i są efektem współpracy zespołu roboczego z ekspertami Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Zasadnicze elementy przedstawionego materiału zostały wypracowane podczas szeregu spotkań, konsultacji oraz warsztatów, które miały miejsce od grudnia 2022 do kwietnia 2023 roku. Dzięki spotkaniom warsztatowym możliwe było pełniejsze wykorzystanie wiedzy, doświadczeń i sugestii różnych interesariuszy oraz ustalenie wspólnej wizji zarządzania unikalnym dziedzictwem Krakowa.