“Miasta są jak elektrownie – produkują energię!”
W erze globalizacji, komercjalizacji i standaryzacji – zjawisk, które wywierają olbrzymi wpływ na jednostki i całe kultury, nawet te, których korzenie historycy opisują w kategoriach tysiącleci, kwestia tożsamości – jakkolwiek wymykająca się uproszczeniom i jednoznacznym klasyfikacjom – pozostaje niezwykle istotna.
Już za 10 dni rozpocznie się w Krakowie wydarzenie, do którego miasto przygotowuje się od ponad roku (w pewnym sensie od kilku, a nawet kilkunastu lat). Mowa o 15. Kongresie Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Wydarzenie to z wielu względów i bez cienia przesady będzie miało wymiar historyczny, również dlatego, że po raz pierwszy status jego gospodarza “wywalczyło sobie” miasto położone w Europie Środkowej. O jego międzynarodowym prestiżu świadczy wiele czynników, nawet tak pozornie prozaicznych jak bogata w ciekawe treści strona internetowa Kongresu przygotowana przez Miasto Kraków, dostępna w czterech językach.
“Działamy, nie tylko rozmawiamy”
Decyzja o tym, że to właśnie Kraków został wybrany na gospodarza kolejnego Światowego Kongresu OWHC zapadła w Gyeongju w Korei Południowej, w 2017 roku. Wśród delegatów prezentujących kandydatury poszczególnych miast byli również przedstawiciele Krakowa, których prezentacja okazała się tą zwycięską.
Przed Gyeongju, Kongres odbywał się w malowniczej Arequipie, w Peru (2015), wcześniej w miejscowości Oaxaca w Meksyku (2013), w Sintrze, w Portugalii (2011), w Quito w Ekwadorze (2009), w Kazaniu w Rosji (2007), w Cusco w Peru (2005), na wyspie Rodos (2003) ), w miejscowości Puebla w Meksyku (2001), w Santiago de Compostela, w Hiszpanii (1999), w miejscowości Évora, w Portugalii (1997), w Bergen w Norwegii (1995), w Fez w Maroku (1993) wreszcie w Québecu w Kanadzie (1991).
Trudno nie dojść do wniosku, że już sama geograficzna różnorodność wpisana w 28 lat spotkań w formule odbywających się co dwa lata Kongresów Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, świadczy o bogactwie wiedzy i doświadczeń z zakresu m.in. zarządzania turystyką i dziedzictwem kulturowym.
W trakcie ostatniej wizyty w Krakowie, Sekretarz Generalny OWHC, Denis Ricard, na pytanie o to czym różni się OWHC od wielu innych organizacji, obarczonych często skojarzeniami z biurokracją i przerostem formy nad treścią, odpowiedział tymi słowami:
OWHC nie jest siecią złożoną z myślicieli, jest organizacją ludzi, którzy działają, prezydentów miast, ekspertów związanych z dziedzictwem kulturowym.
Pracowałam przy 9 światowych kongresach
Lee Minaidis, zastępczyni Denisa Ricarda, bezpośrednio związana z organizacją aż dziewięciu minionych kongresów, tak opisuje stan przygotowań Krakowa do wydarzenia:
“Organizacja kongresu przebiega wzorcowo. Wzięto pod uwagę i uwzględniono każdy jej aspekt. Zespoły, które pracują nad kongresem realizują zadania w pełni zgodnie z harmonogramem.”
Po raz pierwszy w Europie Środkowej
Ponieważ, po latach starań, Kongres po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowej, warto przypomnieć sobie jak eksperci definiują pojęcie “Europa Środkowa”. Z pomocą przychodzi najnowsze wydanie znakomitego kwartalnika HERITO, od 9 lat wydawanego dwujęzycznie przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Serdecznie polecam ten bardzo ciekawy tekst (opublikowany i udostępniony dzięki uprzejmości MCK).
OWHC i minione edycje kongresu
Jeśli ktoś chciałby poczytać nieco więcej o minionych edycjach kongresu, oto lista miast-gospodarzy wszystkich wcześniejszych kongresów:
2017 – Gyeongju, Republic of Korea
2007 – Kazan, Russian Federation
Tags In
Related Posts
2 Comments
Leave a Reply Cancel reply
ABOUT THIS SITE
The World’s Cultural Heritage and Tourism: new perspectives, challenges, views and opinions, ahead of the 2019 OWHC Congress in Kraków (2-5 June 2019)Curated by the host city of Kraków: #owhckrakow2019
Dziękuję za ciekawy post o OWHC w Krakowie!
F*ckin’ amazing issues here. I am very glad to peer your article. Thanks a lot and i’m having a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?