W erze globalizacji, komercjalizacji i standaryzacji – zjawisk, które wywierają olbrzymi wpływ na jednostki i całe kultury, nawet te, których korzenie historycy opisują w kategoriach tysiącleci, kwestia tożsamości – jakkolwiek wymykająca się uproszczeniom i jednoznacznym klasyfikacjom – pozostaje niezwykle istotna.

Już za 10 dni rozpocznie się w Krakowie wydarzenie, do którego miasto przygotowuje się od ponad roku (w pewnym sensie od kilku, a nawet kilkunastu lat). Mowa o 15. Kongresie Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Wydarzenie to z wielu względów i bez cienia przesady będzie miało wymiar historyczny, również dlatego, że po raz pierwszy status jego gospodarza “wywalczyło sobie” miasto położone w Europie Środkowej. O jego międzynarodowym prestiżu świadczy wiele czynników, nawet tak pozornie prozaicznych jak bogata w ciekawe treści strona internetowa Kongresu przygotowana przez Miasto Kraków, dostępna w czterech językach.

“Działamy, nie tylko rozmawiamy”

Decyzja o tym, że to właśnie Kraków został wybrany na gospodarza kolejnego Światowego Kongresu OWHC zapadła w  Gyeongju w Korei Południowej, w 2017 roku. Wśród delegatów prezentujących kandydatury poszczególnych miast byli również przedstawiciele Krakowa, których prezentacja okazała się tą zwycięską.

Przed Gyeongju, Kongres odbywał się w malowniczej Arequipie, w Peru (2015), wcześniej w miejscowości Oaxaca w Meksyku (2013), w Sintrze, w Portugalii (2011), w Quito w Ekwadorze (2009), w Kazaniu w Rosji (2007), w Cusco w Peru (2005), na wyspie Rodos (2003) ), w miejscowości Puebla w Meksyku (2001), w Santiago de Compostela, w Hiszpanii (1999), w miejscowości Évora, w Portugalii (1997), w Bergen w Norwegii (1995), w Fez w Maroku (1993) wreszcie w Québecu w Kanadzie (1991).

Trudno nie dojść do wniosku, że już sama geograficzna różnorodność wpisana w 28 lat spotkań w formule odbywających się co dwa lata Kongresów Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, świadczy o bogactwie wiedzy i doświadczeń z zakresu m.in. zarządzania turystyką i dziedzictwem kulturowym.

W trakcie ostatniej wizyty w Krakowie, Sekretarz Generalny OWHC, Denis Ricard, na pytanie o to czym różni się OWHC od wielu innych organizacji, obarczonych często skojarzeniami z biurokracją i przerostem formy nad treścią, odpowiedział tymi słowami:

OWHC nie jest siecią złożoną z myślicieli, jest organizacją ludzi, którzy działają, prezydentów miast, ekspertów związanych z dziedzictwem kulturowym.

 

Pracowałam przy 9 światowych kongresach

Lee Minaidis, zastępczyni Denisa Ricarda, bezpośrednio związana z organizacją aż dziewięciu minionych kongresów, tak opisuje stan przygotowań Krakowa do wydarzenia:

“Organizacja kongresu przebiega wzorcowo. Wzięto pod uwagę i uwzględniono każdy jej aspekt. Zespoły, które pracują nad kongresem realizują zadania w pełni zgodnie z harmonogramem.”

Po raz pierwszy w Europie Środkowej

Ponieważ, po latach starań, Kongres po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowej, warto przypomnieć sobie jak eksperci definiują pojęcie “Europa Środkowa”. Z pomocą przychodzi najnowsze wydanie znakomitego kwartalnika HERITO, od 9 lat wydawanego dwujęzycznie przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Serdecznie polecam ten bardzo ciekawy tekst (opublikowany i udostępniony dzięki uprzejmości MCK).

 

OWHC i minione edycje kongresu

Jeśli ktoś chciałby poczytać nieco więcej o minionych edycjach kongresu, oto lista miast-gospodarzy wszystkich wcześniejszych kongresów:

2017 – Gyeongju, Republic of Korea 

2015 – Arequipa, Peru 

2013 – Oaxaca, Mexico 

2011 – Sintra, Portugal 

2009 – Quito, Ecuador 

2007 – Kazan, Russian Federation 

2005 – Cuzco, Peru 

2003 – Rhodes, Greece 

2001 – Puebla, Mexico 

1999 – Santiago de Compostela, Spain 

1997 – Evora, Portugal 

1995 – Bergen, Norway 

1993 – Fez, Morocco 

1991 – Quebec, Canada