To pionierskie przedsięwzięcie, które wyszło naprzeciw globalnym zmianom w postrzeganiu dziedzictwa. Program promuje miasta przez pryzmat ich kulturalnej tożsamości. W centrum zainteresowania trafiają zatem nie tyle zabytki, ile właściwe dla konkretnych miast tradycje artystyczne i dziedzictwo niematerialne.
Tytuły Miast Kreatywnych UNESCO przyznawane są w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuki wizualne.
Celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału, sprzyjanie powstawaniu innowacyjnych praktyk, a także zwiększanie dostępu i uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza dla grup zmarginalizowanych.
Obecnie sieć zrzesza niemal 300 miast na całym świecie.
Kraków – Miasto Literatury UNESCO
W 2013 roku Kraków dołączył do Sieci Miast Kreatywnych jako pierwsze nieanglojęzyczne i siódme na świecie Miasto Literatury UNESCO. Wybór literatury jako dziedziny kreatywności szczególnie związanej z Krakowem był dość oczywisty.
Miasto Szymborskiej, Miłosza i Lema posiada wielowiekowe tradycje związane z literaturą i książką. Tu powstawały pierwsze druki na ziemiach polskich, tu uniwersytet od średniowiecza kształtował elity kulturalne Europy Środkowej, tu odciskały swój ślad kolejne nurty i tendencje w literaturze – od fermentu artystycznego Młodej Polski, przez burzycielskie koncepcje Awangardy Krakowskiej, po powojenny tygiel intelektualny kształtowany przez środowiska „Tygodnika Powszechnego”, Znaku czy „Przekroju”.
Dzisiejszy Kraków to czołowy w kraju ośrodek wydawniczy, miejsce największych w Polsce targów książki i rozpoznawalnych na świecie festiwali, miasto o żywej i aktywnej scenie literackiej.
Program KMLU
W wyniku tytułu powstał kompleksowy, miejski program promocji czytelnictwa, wsparcia środowisk twórczych i lokalnego rynku książki pod nazwą Kraków Miasto Literatury UNESCO (KMLU). Stale modernizowana jest największa w kraju sieć bibliotek miejskich (56 filii), rozwijane są literackie festiwale, a XVI-wieczny Pałac Potockich przy Rynku Głównym przez cały rok gości literackie wydarzenia najróżniejszego typu.
Szczególnym osiągnięciem programu jest stworzenie systemu wsparcia lokalnego rynku książki – małych księgarni, wydawców publikujących książki związane z Krakowem (poprzez temat lub przez osobę ich autorów), tłumaczy czy – last but not least – początkujących autorów i autorek, dla których prowadzony jest całoroczny program kursów kreatywnego pisania.
Strategicznym projektem programu KMLU jest Planeta Lem. Centrum Literatury i Języka – przyszłe literackie centrum Krakowa, z multimedialną wystawą stałą poświęconą twórczości Stanisława Lema.
Ramy programu Kraków Miasto Literatury UNESCO określa uchwała Rady Miasta Krakowa z 2016 roku [link].
Organizatorem programu KMLU jest Miasto Kraków, a jego realizatorem – KBF.
Pozostałe polskie Miasta Kreatywne UNESCO
Do sieci należą w Polsce oprócz Krakowa cztery miasta: w 2015 r. Katowice otrzymały tytuł w dziedzinie muzyki, a w 2017 r. Łódź – w dziedzinie filmu, w 2019 r. Wrocław – w dziedzinie literatury i w 2021 r. Gdynia – w dziedzinie filmu.