Sekretarz Generalny OWHC o Kongresie: 2 lata pracy i 8 minut podsumowania
Dziedzictwo kulturowe miasta to jeden z tych czynników, które – choć zakorzenione w najstarszej historii, niezliczonych opowieściach i legendach – w ogromnym stopniu wpływają również na perspektywy rozwojowe i wizerunkową siłę marki miasta w skali globalnej. O ile, oczywiście, zarządza się tym zagadnieniem w sposób odpowiedzialny, dalekowzroczny, ale też (szczególnie w dzisiejszym świecie!) kreatywnie ciekawy i angażujący.
Jednym z wielu paradoksów łączących przeszłość z przyszłością jest fakt, że często także sami mieszkańcy – przyzwyczajeni na co dzień do obcowania z historią w tle (nierzadko też roszczeniowo podchodzący do tzw. szarej miejskiej rzeczywistości, jej decydentów i włodarzy) nie uświadamiają sobie i nie doceniają wpływu i znaczenia dorobku kulturowego miasta, w którym mieszkają – nawet na wspomnianą własną codzienność. To oczywiście temat rzeka, o którym jednak pisze się wciąż za mało, za słabo i bez przekonania, nie mówiąc o publikacjach anglojęzycznych, dostępnych w internecie, których autorami byliby sami mieszkańcy (nie tylko turyści, media i publikacje branżowe).
Pierwszy z trzystu
15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), który niedawno zakończył się w Krakowie był na tym tle wydarzeniem (bez cienia przesady) historycznym. Organizacja łączy dziś ponad 300 punktów na mapie świata. Wspólnym mianownikiem jest fakt, że wszystkie te miasta i lokalizacje zostały w przeszłości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Razem z Quito w Ekwadorze, Kraków znalazł się na niej jako pierwszy, już w 1978 roku.
O wiele więcej niż “event”
Stare chińskie przysłowie mówi, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Tuż po Kongresie udało nam się spontanicznie porozmawiać o poranku z Sekretarzem Generalnym OWHC, Denisem Ricardem. W poniższym 8-minutowym materiale pojawia się też kilkadziesiąt kadrów z samego Kongresu, aby zobrazować Państwu nie tylko organizacyjną złożoność samego wydarzenia, ale przede wszystkim to jak zostało ono odebrane przez najważniejsze miasta światowego dziedzictwa na świecie i jaką pozycję zajmuje dziś Kraków w dyskusji o najważniejszych wyzwaniach światowego dziedzictwa kulturowego.
Przebieg Kongresu sprawił, że miasto stoi dziś przed niezwykle ciekawymi potencjałami, mającymi strategiczne znaczenie dla siły oddziaływania i kierunków rozwoju międzynarodowej marki Kraków. Tylko od Krakowa zależy na ile będzie potrafiło je wykorzystać. Czas ma w tym przypadku duże znaczenie.
Jak wynika również z rozmowy z Denisem Ricardem, na to by stanąć przed szansą wykorzystania dzisiejszych potencjałów konsekwentnie pracowało bardzo wiele osób, nie tylko przez okres transformacji ustrojowej, ale przede wszystkim w ostatnich dwóch dziesięcioleciach.
Ponad 20 lat doświadczenia z całego świata
Denis Ricard, Sekretarz Generalny Organizacji, wielokrotnie bywał w Krakowie na przestrzeni lat, widział jak miasto się zmienia i w jakim kierunku ewoluuje. Stoi na czele Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa od 1998 roku i od tego czasu właśnie podróżuje po świecie, zbierając doświadczenia i przyglądając się zmianom, trendom i wyzwaniom najważniejszych stolic kultury, rozsypanym po najdalszych zakamarkach wszystkich kontynentów. Oto co miał do powiedzenia o Krakowie, tuż po 15. Kongresie OWHC [polskie napisy]:
Tags In
Related Posts
4 Comments
Leave a Reply Cancel reply
ABOUT THIS SITE
The World’s Cultural Heritage and Tourism: new perspectives, challenges, views and opinions, ahead of the 2019 OWHC Congress in Kraków (2-5 June 2019)Curated by the host city of Kraków: #owhckrakow2019
Great website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also
Świetne podsumowanie i w ogóle krakowski blog, dzięki!
Świetne podsumowanie i w ogóle krakowski blog, dzięki!
Serdecznie dziękuję za tak miłą i życzliwą ocenę. Wszystkiego dobrego! 🙂