Od UNESCO do OWHC: Dlaczego warto być gospodarzem wielkich kongresów i konferencji?

Współczesne miasta, zwłaszcza te, które odwiedzają miliony turystów i dziesiątki tysięcy inwestorów rocznie, muszą być przygotowane na liczne wyzwania tożsame ze statusem „międzynarodowej marki”. Jak pokazały w ostatnich latach doświadczenia wielu z nich, niezwykle trudno ustrzec się przed licznymi pułapkami sukcesu.
W świecie wielkich, bogatych, wspaniałych stolic kultury, które w coraz bardziej wyszukany sposób rywalizują ze sobą o prym „wyjątkowości”, mądra strategia rozwojowa to dziś znacznie więcej niż tylko solidny plan urbanistycznego rozwoju.
Na początku są pytania!
Jak wielokrotnie przekonał się niejeden ambitny włodarz, droga do wspomnianej wyjątkowości i unikatowości (niezależnie czy mówimy o kraju, regionie, metropolii czy mieście) usiana jest często bardzo trudnymi do przewidzenia wyzwaniami, nie mówiąc o długofalowych procesach, które bywa, że z czasem okazują się nieodwracalne.
Listę potencjalnych trudności zwykle otwierają sprawy, które wielu mogą się wydawać najbardziej oczywiste (czystość ulic, utrzymanie zieleni, parków i skwerów, standardy jakościowe komunikacji publicznej, systemy oznakowania i informacji publicznej) aż po znacznie bardziej złożone zagadnienia, za którymi kryją się najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące wizji przyszłości i strategii rozwoju miasta. Innymi słowy, stratedzy i włodarze miast mających międzynarodowe ambicje, zwłaszcza gdy mówimy o tzw. standardach lub wizerunku, muszą dziś nie tylko wiedzieć, ale i potrafić zmierzyć odpowiedzi na poniższe pytania:
- Kto i z jakich powodów przyjeżdża do mojego miasta najchętniej?
- Kto chciał(a)bym, aby przyjeżdżał chętniej?
- Z czym kojarzy się moje miasto, komu, gdzie i dlaczego?
- Jakie są 3 najważniejsze „nośniki” marki mojego miasta w wymiarze międzynarodowym?
- Co stanowi o faktycznej „unikatowości” mojego miasta na tle innych miast historycznych i licznych światowych centrów kultury i dziedzictwa kulturowego?
- Czy moje miasto jest przyjazne dla… [kilkadziesiąt kategorii i grup docelowych]?
- Jak najlepiej radzić sobie z największymi obszarami ryzyka wpływającymi na reputację i międzynarodowy wizerunek miasta?
- Czy moje miasto jest „spójne”[architektura, wizja rozwoju urbanistycznego]?
- Czy moje miasto wprowadza śmiałe, futurystyczne rozwiązania, czy „woli nie ryzykować” naśladując i koncentrując uwagę głównie na sprawdzonych pomysłach?
- Czy wyznacza trendy, czy podąża za tzw. „najlepszymi praktykami” innych?
To tylko kilka spośród bardzo wielu pytań, które spędzają sen z powiek miejskich i samorządowych liderów i strategów. Są i inne, szalenie istotne zagadnienia, wokół których toczą się rozmaite dyskusje, najczęściej na poziomie akademickim. Na przykład:
- Jak chronić miasto i jego indywidualność przed tzw. szkodliwymi mechanizmami uniformizującymi, zgubnymi efektami globalizacji, czy „turystyfikacji”?
- Jak chronić pejzaż kulturowy i nie dopuścić do nadmiernej eksploatacji tzw. nieodnawialnych zasobów dziedzictwa historycznego miast?
Dla wielu, najistotniejsze wciąż jednak pozostają pytania z gatunku „Jak mierzyć realną wartość i wpływ miejskich wydarzeń, festiwali, konferencji, wystaw posługując się językiem materialnych korzyści?” Odpowiedzi na to i wiele podobnych pytań postaramy się udzielić w najbliższych tygodniach i miesiącach na łamach bloga Kraków Heritage.
Powrót do przyszłości

W globalnej dyskusji o przyszłości miast, coraz częściej mówi się o zachowaniu niezbędnej równowagi pomiędzy tzw. przestrzenią przyjazną do życia, a często w niewystarczającym stopniu „regulowanymi” ambicjami rozwojowymi miast (np. delikatna relacja pomiędzy architekturą biznesową/użytkową, a tzw. wspólną przestrzenią miejską, utrzymywaną i rozwijaną z myślą rekreacji i wypoczynku).
Co bardziej innowacyjne miasta, w coraz większym stopniu angażują też samych mieszkańców, zarówno w projektowanie przestrzeni miejskiej jak i jej najważniejszych funkcji. Zapraszają do aktywnego udziału w tym procesie nie tylko zainteresowane tematyką organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim bezpośrednich użytkowników współtworzonych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że takie pojęcia jak „zieleń” w przestrzeni miejskiej, wszystko co związane z czystością powietrza i możliwie najmniejszym „śladem węglowym” w cyklu życia proponowanych rozwiązań nabierają dziś jeszcze większego znaczenia niż kiedykolwiek. Tematy te dojrzały już chyba w odbiorze społecznym i kręgach decyzyjnych na tyle, że powoli przestają być przemijającą modą – zbyt często niepraktyczną i za drogą w realizacji – a stają się absolutna koniecznością, zwłaszcza jeśli miasto, o którym mówimy, chce zachować prawo do używania takich określeń jak „zrównoważone” czy „odpowiedzialne”, o „przyjazne”, „innowacyjne”, czy „kreatywne” nie wspominając.
Wspólnie szukając odpowiedzi…
Przygotowując się do 15. Światowego Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC (Kraków, 2-5 czerwca 2019 r.), w najbliższych tygodniach i miesiącach, na łamach tego bloga, będziemy podejmowali najistotniejsze tematy związane z przyszłością miast, innowacyjnością wdrażanych na świecie rozwiązań oraz tego jak Miasto Kraków odpowiada na wyzwania współczesności i potrzeby mieszkańców miasta.
Kongres odbędzie się w Europie Środkowej po raz pierwszy w historii, dlatego też chcielibyśmy położyć szczególny nacisk na doświadczenia, unikatowe atuty i wyzwania tej właśnie części świata. Chcemy, aby Kraków był istotnym, merytorycznym głosem w globalnej dyskusji o światowym dziedzictwie kulturowym oraz najlepszych praktykach w zakresie rozwoju zrównoważonych miast przyszłości – miast, które nie zapominają o budowaniu przyjaznej przestrzeni, pozostającej w harmonii z najważniejszymi, codziennymi potrzebami człowieka.
Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w dyskusji na tematy, które będziemy tutaj poruszać. Jeśli już teraz, myśląc o 10 pytaniach, które przytoczyliśmy powyżej, przychodzą Państwu do głowy jakieś szczególnie ciekawe przykłady miast i rozwiązań, o których warto napisać, serdecznie zachęcamy do podzielenia się z nami Państwa wiedzą i obserwacjami – również za pośrednictwem portali społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram), pod hasłem „Kraków Heritage” (#krakowheritage).
Bądźcie z nami!
Tags In
Related Posts
1 Comment
Leave a Reply Cancel reply
ABOUT THIS SITE
The World’s Cultural Heritage and Tourism: new perspectives, challenges, views and opinions, ahead of the 2019 OWHC Congress in Kraków (2-5 June 2019)Curated by the host city of Kraków: #owhckrakow2019
It’s appropriate time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I have read this submit and if I may I wish to recommend you some attention-grabbing issues or advice. Perhaps you can write subsequent articles relating to this article. I want to learn even more issues approximately it!