Warsztaty Dziennikarskie OWHC: Czy “dziedzictwo” to dziś ważny i atrakcyjny medialnie temat?
Czy kultura i dziedzictwo kulturowe to dziś ważne i atrakcyjne tematy w oczach mediów i dziennikarzy? A może i tutaj “ważne” to coś zupełnie innego niż “atrakcyjne”? Kto, dlaczego, do kogo, z jakich powodów i w jaki sposób pisze dziś o dziedzictwie kulturowym i jego znaczeniu, również dla rozwoju miast? Czy instytucje kultury, przyzwyczajone do utrwalonych przez dziesięciolecia zasad funkcjonowania, to “archipelagi wysp endemicznych”– jak usłyszałem na jednym z najciekawszych spotkań w tym roku – czy może miejsca otwarte na współpracę i eksperymentowanie z nowinkami techniki, z myślą o docieraniu do nowych grup odbiorców i pobudzaniu ważnych i angażujących dyskusji? Wreszcie, czy (przynajmniej raz na jakiś czas) kreują strategie i plany działań, które motywują do realizacji ważnych, wspólnych projektów cały “archipelag” (tym samym twórczo wpływając na “opowieść o mieście”, która niesie się po całym świecie), czy, z rozmaitych powodów, wolą “pilnować własnego podwórka”?
Na te i wiele innych pytań postaramy się skierować uwagę uczestników we wtorek, o godz. 14, w ramach Warsztatów Dziennikarskich OWHC, które odbędą się w Pałacu Krzysztofory w Krakowie.
Warsztaty Dziennikarskie OWHC
Co dwa lata, w ramach odbywających się w różnych miejscach na świecie Kongresów Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) realizowane są również specjalne warsztaty dla dziennikarzy, w ramach których prelegenci rozmawiają z uczestnikami o skutecznej komunikacji pomiędzy instytucjami kultury a środowiskiem dziennikarskim ( i innymi ważnymi interesariuszami); o najważniejszych procesach, pomysłach kreatywnych i rozwiązaniach wykorzystywanych przez miasta światowego dziedzictwa, wspomagających współpracę i dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Dyskusja poruszy także kwestie barier, wyzwań i ograniczeń, zarówno po stronie osób zajmujących się dziedzictwem kulturowym i turystyką w wymiarze projektowym lub/i eksperckim, jak i środowiska dziennikarskiego.
Czego najbardziej brakuje…i komu?
Gdy myślimy o “współczesnej” instytucji kultury, wśród pytań, które pozwalają na tego rodzaju charakteryzację, z pewnością pojawią się też te najbardziej intuicyjne, jak np.:
- Czym (tak naprawdę) zajmuje się ta instytucja, do kogo i w jaki sposób “przemawia”?
- Dlaczego wybiera takie a nie inne metody komunikowania się ze swoimi odbiorcami?
- Czy chce (i potrafi) docierać do nowych (grup) odbiorców, a jeśli tak to “po co”?
- Czy własna “strefa komfortu” jest dla niej (od lat) “wystarczająca” (jeśli TAK, czym się to objawia)?
- Czy nadąża za możliwościami, które stwarzają współczesne technologie w realizacji swoich najważniejszych celów?
- Czy w “świecie papierowym” porusza się o wiele sprawniej niż w tym cyfrowym, nie tylko z powodów ideologicznych (nawet jeśli realizacja najważniejszych statutowych celów byłaby nieskończenie bardziej skuteczna przy niewielkim choćby uwzględnieniu możliwości, które stwarza ta druga rzeczywistość)?
Zaproszenie
Organizatorzy Warsztatów serdecznie zapraszają zainteresowanych tematyką dziedzictwa i turystyki dziennikarzy do udziału w wydarzeniu.
Warsztaty odbędą się we wtorek, 4 czerwca, o godz. 14.00 w Pałacu Krzysztofory (Sala Miedziana). W gronie prelegentów znajdą się m.in. prof. Jacek Purchla, wybitny znawca tematyki, autor licznych publikacji i prelegent najważniejszych konferencji poświęconych dziedzictwu kulturowemu oraz prof. Charles Moumouni, reprezentujący Organizację Miast Światowego Dziedzictwa OWHC. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. Przewidziano również przerwę kawową.
Zgłoszenia są możliwe do poniedziałku, 3 czerwca, pod adresem mailowym: aleksandra.balda@biurofestiwalowe.pl oraz za pośrednictwem strony www kongresu.
Program Warsztatów
DZIEDZICTWO KULTUROWE I JEGO WYZWANIA
Siła i znaczenie najważniejszych „opowieści” o mieście – doświadczenia Krakowa.
•14.00 – 14:15 – Networking
•14:15 – 14.25 – Powitanie uczestników: Przedstawiciel UMK oraz prof. Charles Moumouni (OWHC)
•14.25 – 14:55 – Siła i znaczenie najważniejszych opowieści o Krakowie od XIX wieku do współczesności – prof. Jacek Purchla
•14.55 – 15:00 – Q&A (5 min)
•15:00 – 15:15 – Storytelling o zasięgu międzynarodowym vs. intuicyjny dostęp do zasobów dziedzictwa: case study w oparciu o strategię komunikacyjną poprzedzającą 15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) – Łukasz Cioch, LCMedia.pl
• 15.15 – 15:45 – Moderowana dyskusja z dziennikarzami (sugestie i rekomendacjedziennikarzy/mediów w kontekście tematyki warsztatów i rozwojowych potencjałówmiasta)
•15:45 – 16:05 – „Kraków Heritage – Media Roundtable”: Rejestrowana na potrzeby publikacji w internecie dyskusja podsumowująca (w gronie niewielkiej grupy uczestników warsztatów).
Tags In
Related Posts
2 Comments
Leave a Reply Cancel reply
ABOUT THIS SITE
The World’s Cultural Heritage and Tourism: new perspectives, challenges, views and opinions, ahead of the 2019 OWHC Congress in Kraków (2-5 June 2019)Curated by the host city of Kraków: #owhckrakow2019
That is really fascinating, You’re an overly skilled blogger. I have joined your rss feed and look ahead to in search of more of your wonderful post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks!
Thank you so much! 🙂