Czy kultura i dziedzictwo kulturowe to dziś ważne i atrakcyjne tematy w oczach mediów i dziennikarzy? A może i tutaj “ważne” to coś zupełnie innego niż “atrakcyjne”? Kto, dlaczego, do kogo, z jakich powodów i w jaki sposób pisze dziś o dziedzictwie kulturowym i jego znaczeniu, również dla rozwoju miast? Czy instytucje kultury, przyzwyczajone do utrwalonych przez dziesięciolecia zasad funkcjonowania, to “archipelagi wysp endemicznych”–  jak usłyszałem na jednym z najciekawszych spotkań w tym roku – czy może miejsca otwarte na współpracę i eksperymentowanie z nowinkami techniki, z myślą o docieraniu do nowych grup odbiorców i pobudzaniu ważnych i angażujących dyskusji? Wreszcie, czy (przynajmniej raz na jakiś czas) kreują strategie i plany działań, które motywują do realizacji ważnych, wspólnych projektów cały “archipelag” (tym samym twórczo wpływając na “opowieść o mieście”, która niesie się po całym świecie), czy, z rozmaitych powodów, wolą “pilnować własnego podwórka”?

Na te i wiele innych pytań postaramy się skierować uwagę uczestników we wtorek, o godz. 14, w ramach Warsztatów Dziennikarskich OWHC, które odbędą się w Pałacu Krzysztofory w Krakowie.

Warsztaty Dziennikarskie OWHC

Co dwa lata, w ramach odbywających się w różnych miejscach na świecie Kongresów Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) realizowane są również specjalne warsztaty dla dziennikarzy, w ramach których prelegenci rozmawiają z uczestnikami o skutecznej komunikacji pomiędzy instytucjami kultury a środowiskiem dziennikarskim ( i innymi ważnymi interesariuszami); o najważniejszych procesach, pomysłach kreatywnych i rozwiązaniach wykorzystywanych przez miasta światowego dziedzictwa, wspomagających współpracę i dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Dyskusja poruszy także kwestie barier, wyzwań i ograniczeń, zarówno po stronie osób zajmujących się dziedzictwem kulturowym i turystyką w wymiarze projektowym lub/i eksperckim, jak i środowiska dziennikarskiego.

Czego najbardziej brakuje…i komu?

Gdy myślimy o “współczesnej” instytucji kultury, wśród pytań, które pozwalają na tego rodzaju charakteryzację, z pewnością pojawią się też te najbardziej intuicyjne, jak np.:

  • Czym (tak naprawdę) zajmuje się ta instytucja, do kogo i w jaki sposób “przemawia”?
  • Dlaczego wybiera takie a nie inne metody komunikowania się ze swoimi odbiorcami?
  • Czy chce (i potrafi) docierać do nowych (grup) odbiorców, a jeśli tak to “po co”?
  • Czy własna “strefa komfortu” jest dla niej (od lat) “wystarczająca” (jeśli TAK, czym się to objawia)? 
  • Czy nadąża za możliwościami, które stwarzają współczesne technologie w realizacji swoich najważniejszych celów?
  • Czy w “świecie papierowym” porusza się o wiele sprawniej niż w tym cyfrowym, nie tylko z powodów ideologicznych (nawet jeśli realizacja najważniejszych statutowych celów byłaby nieskończenie bardziej skuteczna przy niewielkim choćby uwzględnieniu możliwości, które stwarza ta druga rzeczywistość)? 

Zaproszenie

Organizatorzy Warsztatów serdecznie zapraszają zainteresowanych tematyką dziedzictwa i turystyki dziennikarzy do udziału w wydarzeniu.

Warsztaty odbędą się we wtorek, 4 czerwca, o godz. 14.00 w Pałacu Krzysztofory (Sala Miedziana). W gronie prelegentów znajdą się m.in. prof. Jacek Purchla, wybitny znawca tematyki, autor licznych publikacji i prelegent najważniejszych konferencji poświęconych dziedzictwu kulturowemu oraz prof. Charles Moumouni, reprezentujący Organizację Miast Światowego Dziedzictwa OWHC. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. Przewidziano również przerwę kawową.

Zgłoszenia są możliwe do poniedziałku, 3 czerwca, pod adresem mailowym: aleksandra.balda@biurofestiwalowe.pl oraz za pośrednictwem strony www kongresu.

Program Warsztatów

DZIEDZICTWO KULTUROWE I JEGO WYZWANIA
Siła i znaczenie najważniejszych „opowieści” o mieście – doświadczenia Krakowa.

•14.00 – 14:15 – Networking

•14:15 – 14.25 – Powitanie uczestników: Przedstawiciel UMK oraz prof. Charles Moumouni (OWHC)

•14.25 – 14:55 – Siła i znaczenie najważniejszych opowieści o Krakowie od XIX wieku do współczesności – prof. Jacek Purchla

•14.55 – 15:00 – Q&A (5 min)

•15:00 – 15:15 – Storytelling o zasięgu międzynarodowym vs. intuicyjny dostęp do zasobów dziedzictwa: case study w oparciu o strategię komunikacyjną poprzedzającą 15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) – Łukasz Cioch, LCMedia.pl

• 15.15 – 15:45 – Moderowana dyskusja z dziennikarzami (sugestie i rekomendacjedziennikarzy/mediów w kontekście tematyki warsztatów i rozwojowych potencjałówmiasta)

•15:45 – 16:05 – „Kraków Heritage – Media Roundtable”: Rejestrowana na potrzeby publikacji w internecie dyskusja podsumowująca (w gronie niewielkiej grupy uczestników warsztatów).