Uroczysty pochód profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Tradycja pochodu profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego sięga 1886 roku. Wtedy po raz pierwszy wielobarwny orszak uczonych w togach przeszedł ulicami Krakowa, uroczyście inaugurując rok akademicki. Z całą pewnością zwyczaj jest jednak starszy, i choć dawno temu nie było pojęcia roku akademickiego, wydarzenie ma swoje korzenie w średniowieczu.
12 lutego 2024 r. uroczysty pochód profesorów najstarszej polskiej uczelni został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Trasa marszu, jaki odbywa się co roku 1 października wiedzie z najstarszego budynku uniwersyteckiego – Collegium Maius do auli Auditorium Maximum. Barwy tog różnią się w zależności od wydziału, a porządek orszaku to swoista podróż w głąb historii uczelni: rozpoczynają przedstawiciele wydziałów najmłodszych, kończą reprezentanci wydziału lekarskiego i prawniczego.
Nie, nie znajdziemy w krakowskim pochodzie przedstawicieli Gryffindoru i Slytherinu – ale to bez wątpienia wydarzenie, które rozbudza wyobraźnię. Vivat Academia, vivant Professores!
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest prowadzona od 2014 roku i ma charakter informacyjny. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Stanowi ona konsekwencję ratyfikacji przez Polskę Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku.