Kraków upamiętnia twórcę „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”
27 września pod Pałacem Prasy (ul. Wielopole 1) odbędzie się uroczystość upamiętnienia Mariana Dąbrowskiego. Imieniem legendarnego twórcy „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” zostanie nazwany platan rosnący pod historyczną siedzibą największego koncernu wydawniczego II RP. Uroczystości, której inicjatorem jest Adam Radzikowski – wnuk stryjeczny upamiętnianego towarzyszyć będzie zwiedzanie Pałacu Prasy z przewodnikiem oraz wieczorne spotkanie w Pałacu Potockich.
KIM BYŁ MARIAN DĄBROWSKI?
Życiorys Mariana Dąbrowskiego (1878-1958) mógłby być tematem na niejeden film. Był rzutkim biznesmenem i filantropem z amerykańskim zacięciem, najpotężniejszym magnatem prasowym II Rzeczpospolitej, twórcą medialnego imperium „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” – gazety, która w szczytowym okresie osiągnęła nakład 180 tys. egzemplarzy, będąc częścią koncernu zatrudniającego 1400 pracowników.
Był zarazem Dąbrowski postacią niezwykle zasłużoną dla Krakowa i Małopolski. To właśnie tu, w modernistycznym biurowcu na rogu ulic Wielopole i Starowiślnej biło serce „IKC”. Na tarasie Pałacu Prasy pamiątkowe zdjęcia robiły sobie wszystkie sławy świata kultury i polityki, które odwiedzały Kraków. Dąbrowski zainicjował powstanie Teatru Bagatela i był jego pierwszym dyrektorem, wsparł pokaźną kwotą budowę Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, sfinansował głośne prace archeologiczne na Kopcu Krakusa, dzięki skutecznemu lobbingowi medialnemu zainspirował powstanie pierwszej samochodowej szosy łączącej Kraków z Zakopanem. Pozbawiony źródeł utrzymania w czasie II Wojny Światowej, zmarł w zapomnieniu na Florydzie.
DZIEŃ MARIANA DĄBROWSKIEGO – PROGRAM
Na dzień uroczystości wybrano 27 września – datę urodzin i śmierci Dąbrowskiego. Na ceremonię odsłonięcia pamiątkowej tablicy pod platanem rosnącym przed Pałacem Prasy zapraszamy o godz. 16.00. Tablicę odsłonią Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa i Adam Radzikowski – inicjator wydarzenia oraz wnuk stryjeczny bohatera dnia.
Po uroczystości zapraszamy na wydarzenia towarzyszące. O godz. 16.15 i 17.00 odbędzie się zwiedzanie budynku Pałacu Prasy. Modernistyczny obiekt wybudowany w latach 1920-1922 od połowy lat 20. stanowił główną siedzibę koncernu wydawniczego „IKC”. W czasach największej prosperity popularny „Pałac Prasy” (zwany też niekiedy „Krążownikiem Wielopole”) stał się siedzibą dla pięciu ilustrowanych tygodników wydawanych w łącznym nakładzie 200 tys. egzemplarzy, a pamiątkowe zdjęcia robione na tarasie Pałacu były obowiązkowym punktem zwiedzania Krakowa dla różnych osobistości świata kultury i polityki.
Budynek pełnił funkcje siedziby dla redakcji gazet jeszcze przez wiele lat po wojnie, by wymienić chociażby „Dziennik Polski”, który korzystał z pomieszczeń Pałacu aż do 2011 r. Historia Pałacu Prasy i jego protagonistów stała się jedną z inspiracji dla powieści Andreowia Beaty Chomątowskiej, wyróżnionej w we wrześniu 2021 r. Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.
Uczestnicy zwiedzania zobaczą m.in. imponujący hall i rzadko udostępniany do zwiedzania taras obiektu, z którego roztaczają się unikatowe widoki na stary Kraków. Zwiedzanie poprowadzi Michał Wiśniewski – historyk architektury, współtwórca Instytutu Architektury i Krakowskiego Szlaku Modernizmu.
Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy za pośrednictwem strony KBF: Bilety. Więcej informacji tutaj (I tura) i tutaj (II tura).
Tego samego dnia o 18.00 zapraszamy do Pałacu Potockich (Rynek Główny 20, I piętro) na spotkanie poświęcone Marianowi Dąbrowskiemu. W rozmowie, którą poprowadzi Marcin Wilk weźmie udział prof. Piotr Borowiec z UJ – medioznawca i politolog, autor dwóch monografii o „IKC”, Magdalena Idem – autorka książki „Manekin w peniuarze” o modzie w II RP oraz Adam Radzikowski. Wstęp na spotkanie jest wolny.